Miért akarják megbuktatni az amerikai demokraták egy szövetséges ország miniszterelnökét?
Már nem is titkolják, hogy Benjamin Netanjahu elmozdítását szeretnék. És ezért tenni is hajlandóak.
Joe Biden arra számított, hogy nyolc évig lesz a Fehér Házban, amely alatt megvalósíthatja pártja progresszív terveit, most azonban szembe néznie azzal, hogy mindössze néhány hónapja maradt.
Nyitókép: Joe Biden/Jim WATSON / AFP
Ha valaki elolvassa Biden visszalépéséről szóló amerikai cikkeket, akkor két verziót talál: a demokrata érzelmű elemzések szerint Biden minden idők egyik legnagyszerűbb elnöke, míg a republikánusok szerint az Egyesült Államoknak a polgárháború óta nem volt ilyen rossz vezetője. Biden elnökségének első két évében kis többséggel rendelkezett a Kongresszus mindkét házában, ezért a hatalmas Covid-segélycsomagokon és Ukrajna támogatásán kívül nem sok mindent tudott átvinni. Ehelyett alapvetően elnöki rendeletekkel próbálta megvalósítani az elképzeléseit: még nem volt olyan elnök az amerikai történelemben, aki ilyen sok elnöki rendeletet adott volna ki mandátumának első pár hetében. Két év után Biden elvesztette a többséget a Képviselőházban, így még korlátozottabb lett a mozgástere. Biden a sikerei között emlegeti az első fekete nő kinevezését a Legfelsőbb Bíróság tagjai közé, a gazdaság helyrerúgását, valamint a NATO erősebbé tételét.
Az újraválasztási kampány felfüggesztése új helyzetet hozott létre: Bidennek már nem a választás megnyerésére, hanem saját örökségére kell koncentrálnia.
Ha egy politikus tudja, hogy már nincs sok ideje a hatalomban, különösen ha grandiózus elképzelései vannak a szerepéről, akkor hajlamos olyan dolgokat tenni, amit az elnöksége közepén nem tett volna. Az a terület, ahol Bidennek a legnagyobb mozgástere van, az a külpolitika. Mit gondol az amerikai elnök saját külpolitikájáról? Ebbe bepillantást kaphatott a világ, mikor alig egy héttel a kampánya felfüggesztése előtt, egy Zoom-értekezlet keretében középvonalas demokratákat próbált meggyőzni arról, hogy támogassák őt. Az egyik képviselő felbosszantotta Bident, mikor a nemzetbiztonságról kérdezte: „Úgy gondolom, hogy halálosan tévedsz a nemzetbiztonsággal kapcsolatban. Láttad mit történt a NATO-val való találkozónkon.
Én raktam össze a NATO-t. Nevezz meg nekem egy külföldi vezetőt, aki nem gondolja úgy, hogy én vagyok a leghatékonyabb vezető a világon a külpolitika tekintetében. Mondj egyet!”
– mondta az elnök a megbeszélésről készített felvétel tanúsága szerint. Biden tehát saját magát a világ leghatékonyabb vezetőjének tartja, legalábbis a külpolitikát illetően. Emiatt lehet arra számítani, hogy az elnök utolsó hatalmon töltött hónapjait nem fogja tétlenül tölteni.
Mikor már megvan egy politikus utódja, és napjai meg vannak számlálva azt angolul „lame duck presidency-nek” hívják, ami magyarul szó szerint „béna kacsa elnökségnek” fordítható. Ilyenkor az elnöknek nagyobb mozgástere van népszerűtlen cselekedetekre, mert már nem kell aggódnia amiatt, hogy esetleg leváltják egy-egy meredekebb döntése miatt. Az utóbbi évtizedek legaktívabb „béna kacsa elnöksége” Bill Clintonnak volt, aki utolsó évében akarta megoldani az izraeli-palesztin konfliktust. 2000 nyarán rendezte meg a Camp David-i találkozót, ahol Izrael minden idők legnagylelkűbb és izraeli szempontból legkedvezőtlenebb ajánlatát tette egy palesztin állam létrehozására. Clintonnak nem volt szerencséje: Jasszer Arafat visszautasította az ajánlatot, és két hónappal később kitört a második intifáda. A demokrata elnök sikertelensége azonban azóta sem akadályozta meg az amerikai elnököket abban, hogy ők legyenek azok, akik békét akarnak teremteni a Közel-Keleten.
Bidennel kapcsolatosan az volt a vélekedés, hogy nincsenek nagy ambíciói a térséggel kapcsolatosan, azonban az élet közbeszólt. Október 7-ét követően a demokrata elnök Izrael-barát politikát folytatott, de egyben vissza is fogta a szövetségesét, ami egy elhúzódó háborút eredményezett. Az utóbbi hónapokban az amerikaiak elkezdték visszatartani az Izraelnek szánt fegyverszállítmányokat, a demokrata vezetés több tagja keményen bírálta, sőt egyenesen Benjamin Netanjahu leváltását követelte, Biden pedig a háború minél hamarabbi befejezését követelte.
Biden a versenyből való kilépését követő első beszédében utalt Izraellel kapcsolatos terveire.
„Továbbra is azért fogok dolgozni, hogy véget érjen a háború Gázában, hazahozzuk az összes túszt, és békét és biztonságot teremtsünk a Közel Keleten, és vessünk véget ennek a háborúnak”
– jelentette ki az elnök, aki a háború végével kapcsolatosan nem említette, hogy a Hamász legyőzése is a célok között szerepelne. Biden a héten találkozott Benjamin Netanjahuval és újra azt kérte tőle, hogy egyezzen bele az amerikaiak által májusban bemutatott 3 fázisú tűzszüneti és túszmegállapodásba. Az amerikaiak már hónapok óta azt szeretnék, hogy a túszok részleges elengedése fejében, Izrael egyezzen bele a csapatai kivonásába. Bár Bidenék folyamatosan nyomást helyeznek Izraelre, eddig a Hamász az, aki nem egyezett bele egyetlen javaslatba sem.
Biden valószínűleg szeretné, ha a háború lezárása még az ő ideje alatt megtörténne. Azonban az adminisztráció továbbra sem hajlandó a Hamász mögött álló Iránra nyomást helyezni, és valószínűleg továbbra is Izrael intésére fogják helyezni a hangsúlyt. Ha véget is érne a háború kérdés ezt mennyire lehetne a Biden adminisztráció sikerének tekinteni.
Ezt is ajánljuk a témában
Már nem is titkolják, hogy Benjamin Netanjahu elmozdítását szeretnék. És ezért tenni is hajlandóak.
Joe Biden elnöksége egyik legnagyobb sikerének tekinti a NATO egységesítését Oroszországgal szemben. Erről beszélt a hét elején is: „Én vagyok ebben az évszázadban az első olyan elnök, aki arról számolhatok be, hogy jelenleg az Egyesült Államok nem áll senkivel háborúban. Továbbra is összefogjuk a büszke nemzetek koalícióját, hogy megakadályozzuk Putyint abban, hogy elfoglalja Ukrajnát és még több kárt okozzon. Erősíteni fogjuk a NATO-t, és erősebbé és egységesebbé fogom tenni, mint bármikor történelmünk során” – jelentette ki Biden.
Az elnök néhány héttel ezelőtt a washingtoni NATO csúcstalálkozón azt állította, hogy „Ukrajna meg tudja és meg is fogja állítani Oroszországot.” Bár több amerikai hivatalnok már tavaly év végén jelezte: a háború valószínűleg tárgyalásos módon fog lezárulni, a Biden adminisztráció egyelőre nem adta jelét annak, hogy kész lenne arra, hogy Kijevet a tárgyalóasztalhoz terelje.
Az elnök Ukrajna támogatásával kapcsolatban komoly akadályba ütközhet: a republikánus többségű Képviselőház ugyanis nem akar újabb hatalmas segélycsomagot megszavazni az ukránoknak.
A Biden adminisztrációnak azzal a lehetőséggel is szembe kell néznie, hogy Donald Trump választási győzelme esetén a háború végét ígéri.
Ezt is ajánljuk a témában
A Demokrata Párt megmentette a demokráciát: elérték, hogy visszalépjen a szavazók által megválasztott elnökjelölt. Hajdú Tímea írása.
Joe Biden elnöksége alatt több olyan váratlan esemény is történt, ami meglepte a világpolitikai elemzőket. Putyin inváziója, valamint október 7. is megdöbbentette az embereket.
Nem lehet kizárni annak a lehetőségét, hogy ezen az őszön is váratlan meglepetések érhetik a világot.
A potenciálisan váratlan eseményt okozó szereplők között érdemes megemlíteni Tajvant és Kínát, valamint a mindig nyugtalanságot okozó Észak-Koreát, és nem mellesleg Iránt is.
A republikánusok közül többeket aggodalommal tölt el Biden állapota. Carlos A. Gimenez republikánus képviselő kijelentette: ha Biden nem alkalmas arra, hogy újraválasszák, akkor nem alkalmas arra sem, hogy ő maradjon az elnök. „Biden elnök nem alkalmas arra, hogy az Egyesült Államok elnöke legyen. Ezt az ellenségeink is látják, és ez veszélyezteti Amerikát. Amerika kevésbé biztonságos, mint valaha, mert Biden bebizonyította, hogy gyenge vezető” – mondta Gimenez. Több republikánus attól tart, hogy Biden utolsó hónapjait kihasználhatják Amerika ellenségei.
Ezt is ajánljuk a témában
Az izraeli miniszterelnök volt az első külföldi vezető, aki látogatást tett Washingtonban azután, hogy Biden felfüggesztette a kampányát.